hero.jpg
Osoby se zdravotním postižením

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Děti, mládež a rodina

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Osoby sociálně vyloučené a sociálním vyloučením ohrožené

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit

Dobrovolnictvím proti samotě

„Haló, to je ADRA?“ ozývá se v telefonu starší hlas. „Víte, já žiju sama, děti jsou v zahraniční, a tak bych ráda, kdyby mne občas přišel někdo navštívit a popovídat si.“ Takhle někdy začíná naše spolupráce se seniorem v programu Dobrovolníci v domácnostech. Já pak jako koordinátorka seniora navštívím a povídáme si o tom, jak dobrovolnictví v domácnostech funguje, co dobrovolník dělá a co naopak nedělá a jak by to mohlo konkrétně probíhat u něho. Pokud se domluvíme na spolupráci, hledáme vhodného dobrovolníka, který by seniorovi byl tím správným parťákem, se kterým by si rozuměl. A věřte, že to je někdy úplná alchymie sladit vše dohromady, aby to, jak se říká, pasovalo. Vždycky, když se to povede, mám velkou radost, protože nikdo by se neměl na světě cítit osaměle.

Kromě domácností jednotlivých seniorů dobrovolníci svůj čas věnují i seniorům v zařízeních sociálních služeb, dětem v nemocnici, v dětském domově, či se zdravotním hendikepem, lidem s mentálním postižením, lidem na konci života. V loňském roce jich ve Frýdku-Místku působilo 218 a dobrovolnickou službou strávili úctyhodných 10 650 hodin, což je 1 rok a dva měsíce času.

Dobrovolníci navštěvují seniory většinou 1x za týden, povídají si, třeba u dobré kávy, nebo se vypraví na krátkou procházku ven, hrají deskové hry, čtou si, muzicírují. Nové dobrovolníky přijímáme v průběhu celého roku. Stačí se ozvat, kontakty najdete na www.adrafrydekmistek.cz. Za dlouhodobou podporu dobrovolnictví děkujeme Statutárnímu městu Frýdek-Místek.

 

Irena Blablová
koordinátor dobrovolníků ADRA Frýdek-Místek