hero.jpg
Osoby se zdravotním postižením

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Děti, mládež a rodina

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Osoby sociálně vyloučené a sociálním vyloučením ohrožené

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit

Frýdek-Místek podporuje sociální bydlení

Magistrát města Frýdku-Místku, odbor sociálních služeb, nabízí prostřednictvím Kontaktního místa pro bydlení informace a poradenství pro občany v tíživé sociální situaci spojené s bydlením. Sociální pracovnice pomůže při hledání řešení problému v oblasti bydlení, zorientovat se v systému sociální pomoci a předá potřebné kontakty na konkrétní organizace případně i potřebné formuláře. Prostřednictvím kontaktního místa pro bydlení je možné také podat žádost o byt v režimu sociálního bydlení. Na Kontaktní místo pro bydlení se můžete obracet osobně, telefonicky nebo e-mailem.

Adéla Gavlasová, sociální pracovník

Odbor sociálních služeb Magistrátu města Frýdku-Místku, oddělení sociální práce

Radniční 1149, Frýdek-Místek (Frýdek)

Kancelář č.: 110, v přízemí

Telefon: 558 609 354

Email: gavlasova.adela@frydekmistek.cz

 

Město Frýdek-Místek při řešení otázek sociálního bydlení svých občanů spolupracuje se Slezskou diakonií a Armádou spásy v ČR. Tyto neziskové organizace podporují lidi v těžkých životních situacích, kdy je ohrožena jedna z nejzákladnějších potřeb – bydlení. 

 

Paní Anežka se odrazila ode dna

Paní Anežka navázala s pracovníky projektu Housing First Slezská diakonie spolupráci na jaře roku 2024. V té době se paní Anežka ocitla na azylovém domě pro ženy, poté, co byt, v němž byla v podnájmu, vyhořel. Z počátku spolupráce se zdála být její situace bezvýchodná. Žádosti o bydlení byly dány na mnoho institucí, bohužel ji však v hledání bydlení doháněla její minulost. Dluhy na nájemném u velkých pronajímatelů, dluhy na energiích, vroubek u města. Anežka situaci nevzdala a vzala ji pevně do svých rukou. Nastavila si s pracovníkem projektu individuální plán a jeho jednotlivé kroky vedly k tomu, aby na podzim měla vhodný byt, a tedy bezpečné zázemí pro své děti, stabilní příjem a našetřeny finanční prostředky na kauci za pronájem bytu. Vše zvládla. Dnes bydlí v bytě v centru města, má stálý příjem plynoucí ze dvou zaměstnání. Nyní, když má stabilní základ v podobě bezpečného domova, začíná řešit svou dluhovou zátěž s jasnou vizí do budoucna.

Slezská diakonie, Projekt Housing First

Kancelář: Na Poříčí 595, Frýdek-Místek

Telefon: 703 499 988, 731 678 820

Email: sp1.hf@slezskadiakonie.cz

 

 

Maminka s dětmi přišla o bydlení

Paní D. se ocitla v těžké životní situaci, kdy náhle společně se svými dětmi přišla o bydlení.
Sama neměla možnosti, jak nastalou situaci řešit. S pomocí sociálních pracovníků Armády spásy se pro ni a její děti podařilo zajistit krizové bydlení. Na počátku bydlení však nastaly potíže s včasným hrazením nájmu a jiných platebních povinností. V rámci spolupráce paní D. se službou Prevence bezdomovectví Frýdek-Místek byla podpora zaměřena na pravidelnou úhradu nákladů s bydlením, které se v průběhu několika měsíců podařilo stabilizovat. Klientce se začalo dařit pravidelně hradit veškeré náklady, mít zajištěné potřeby pro děti a zároveň šetřit finanční prostředky na budoucí bydlení. Paní D. byl následně v rámci služby Prevence bezdomovectví Frýdek-Místek poskytnut podnájemní vztah, kde se již i s přítelem a dětmi nastěhovala. Se službou nadále spolupracuje a společně usilují o to, aby měla rodina stabilní bydlení, našetřené finanční prostředky k uhrazení kauce pro získání vlastního nájemního vztahu, zajištěné zaměstnání a celkově klidné zázemí pro děti.

 

I přes zdravotní komplikace si dokázal své bydlení udržet 

Službu Prevence bezdomovectví telefonicky kontaktoval rodinný příslušník pana V. se žádostí o radu a pomoc, kdy uvedl, že pan V. má dlouhodobě problémy se získáním zaměstnání, nemá vůbec žádné příjmy, a již několik let žije pouze z finančních prostředků získaných v dědickém řízení a za finanční podpory rodiny, které již vyčerpal. Při sociálním šetření bylo zjištěno, že pan V. žije sám v podnájemním bytě několik let, nemá žádné dluhy a žije velice skromně. Pan V. je evidován na ÚP, ale z důvodu svého zdravotního stavu již několik let nepracoval. Sice má zdravotní komplikace, zároveň však nesplňuje podmínky pro nárok na invalidní důchod. S klientem byla ujednána spolupráce s cílem seznámit ho s možností financování bydlení prostřednictvím dávkový systém, pomoc s procesem vyřízení dávek příspěvku na bydlení a s jejich získáním. Dalším stanoveným cílem spolupráce bylo aktivní vyhledávání vhodného zaměstnání nebo přivýdělku, a to s ohledem na jeho zdravotní stav. Pan V. se během několika měsíců zcela zorientoval v dávkovém systému, získal potřebné kompetence a zajistil si tímto způsobem financování svého bydlení. V rámci cíle hledání zaměstnání byl pan V. velmi aktivní, se sociálním pracovníkem služby se pravidelně scházeli za účelem zprostředkování rozlišných pracovních nabídek a nácvikem na přijímací pohovory. Pan V. se zúčastnil několika pohovorů, ale bohužel (i z důvodu zdravotního omezení) se mu prozatím nepodařilo získat stálé zaměstnání. Ve spolupráci se sociálním pracovníkem mu byla zajištěna rekvalifikace v rámci Úřadu práce ČR, kde pravidelně a řádně dochází.

Armáda spásy v České republice, z. s.

Prevence bezdomovectví Frýdek-Místek

Kancelář: Československé armády 797, Frýdek-Místek

Telefon: 773 770 466

Email: jakub.simoncic@armadaspasy.cz