hero.jpg
Osoby se zdravotním postižením

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Děti, mládež a rodina

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Osoby sociálně vyloučené a sociálním vyloučením ohrožené

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit

„DARUJTE SVŮJ ČAS!“

a podpořte rodiny s dětmi s autismem

Homesharing – sdílení péče o děti s autismem

Péče o dítě s autismem je často velmi náročná, jak po stránce psychické, tak po stránce fyzické. Rodiny dětí, dospívajících a dospělých s autismem díky sociální izolaci nemívají možnost odpočinku, prostor řešit osobní věci, bývají na péči sami. „V Moravskoslezském kraji i celkově v ČR chybí odlehčovací služby pro osoby s autismem, které by jejich rodičům umožnili odpočinek.“ říká ředitel neziskové organizace MIKASA Michal Panáček.

 

Novinkou v České republice je Homesharing - irský koncept komunitní péče o děti s autismem. Homesharing je sdílení péče o dítě, kdy speciálně vyškolený hostitel – člověk (rodina, partneři), který má volný čas a chtěl by jej věnovat rodině a dítěti s autismem – přebírá na určitou dobu (několik hodin, den, nebo i víkend) péči o dítě. „Díky tomu tak rodiče a další pečující získávají čas pro sebe, možnost zajistit si své potřeby, vyřešit nákup, věnovat se partnerskému vztahu, dalšímu dítěti či dalším věcem, na které díky péči o dítě s autismem není čas.“ dodává Michal Panáček a vyzívá „Máte-li volný čas, rádi byste jej trávili smysluplně a účelně, vaše děti vás již třeba nepotřebují nebo je již nemáte doma, přihlaste se a podpořte tak rodiny s dětmi s autismem.“

Homesharing je novinkou v České republice a MIKASA z.s. je jednou ze šesti organizací podpořených nadačním fondem Abakus, která by měla Homesharing šířit v České republice. „Těší nás, že jsme skrze grantovou výzvu našli šest organizací, které se budou podílet na rozvoji a systémovém ukotvení homesharingu. Navazujeme na pilotní fázi a díky partnerství s Mikasou můžeme vzniklou metodiku otestovat v Moravskoslezském kraji,“ vysvětluje Kateřina Kotasová, programová manažerka Abakusu, která se aktivně podílí na tvorbě metodiky homesharingu pro Českou republiku.

Hledáme proto hostitele, dospělé osoby, páry, rodiny, které mají časový prostor a ochotu převzít po zaškolení dítě s autismem na nějakou dobu do své péče. „Díky hostitelům, kteří vezmou dítě s autismem třeba jen na pár hodin na vycházku či do zoo, získávají pečující drahocenný čas na regeneraci svých sil, možnost věnovat se sobě navzájem, nebo zdravému dítěti.“ Říká ředitel organizace MIKASA Michal Panáček, která projekt Homesharingu zaštiťuje v Moravskoslezském kraji.

Porucha autistického spektra je neuro-vývojová porucha, kdy v rámci vývoje dětského mozku dochází ke změnám jeho struktury a změně funkcí. Autismus postihuje především socální dovednosti, komunikaci, schopnost navazovat, udržovat a rozvíjet sociální vztahy, ovlivňuje chování v oblasti stereotypního chování (např. pohybové a verbální stereotypie), objevuje se potřeba struktury, jasných a přehledných pravidel. Typické také bývají specifické zájmy. Může se také objevovat chování náročné na péči.

 Více informací naleznete na webové stránce níže, na níž je možné se i přihlašovat k Homesharingu.

https://mikasazs.cz/aktivita/homesharing/

 

 

Kateřina Novosadová

Dárcovství a komunikace

Email: novosadova@mikasazs.cz; telefon: 736 155 524

www.mikasazs.cz

 Tento projekt podporuje Nadační fond Abakus.

 

MIkasa_sdílená_péče.jpg 


zpět