hero.jpg
Osoby se zdravotním postižením

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Děti, mládež a rodina

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Osoby sociálně vyloučené a sociálním vyloučením ohrožené

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit

Jak pomáhá raná péče

„Když se nám Anička narodila, nic neukazovalo na to, že bychom si z porodnice neměli vézt domů zdravé miminko. Všechna vyšetření, i ta oční dopadla dobře. Zhruba ve čtyřech týdnech mi začalo být divné, že dcera hodně koulí očima. Nejsem však typ, co hned všechno řeší, a tak jsem si prostě jen řekla, že je každé dítě jiné a tohle se zklidní. Bloudivé pohyby očí však neustávaly a dcera na nás vůbec nefixovala zrak.“

Takto začíná jeden z příběhů rodin, které se obracejí na Společnost pro ranou péči. Ostravská pobočka se zaměřuje na pomoc dětem s postižením zraku a jejich rodinám v celém Moravskoslezském kraji včetně Frýdku-Místku a okolí. Mohou se na ni obracet rodiče dětí ve věku od narození do 7 let, když mají pochybnosti o správném vývoji dítěte v oblasti zrakového vnímání.

Raná péče je sociální služba určená rodinám dětí od narození do 7 let, které se narodily s postižením nebo závažným onemocněním nebo jsou jimi ohroženy ve svém vývoji, a je pro rodiny zdarma. Pro její využití není potřeba mít stanovenou diagnózu. Je tu pro všechny rodiče, kteří pochybují o správném vývoji svého dítěte a hledají odbornou pomoc a podporu. Poradkyně jezdí do místa bydliště rodiny, což umožňuje pracovat s přirozeným prostředím dítěte, a dítě se může cítit bezpečně ve známém okolí. Každá rodina má svůj individuální plán podpory, v němž si spolu s poradkyní rané péče stanovují cíle, na kterých spolupracují. Rodina si může zapůjčit pomůcky a hračky pro stimulaci vývoje dítěte, stejně tak i odbornou literaturu. Ostravská pobočka Společnosti pro ranou péči také pořádá pro rodiny společné pobyty, setkání, přednášky a semináře, věnuje se také informování lékařů a dalších odborníků o podpoře dětí s hendikepem a jejich rodin.

A jak pokračoval příběh Aničky a její rodiny? „Objednali jsme se na oční vyšetření a lékařka nám doporučila kontaktovat ranou péči. To jsme učinili a k nám domů začala dojíždět poradkyně rané péče,“ říká Aniččina maminka. „Sedly jsme si spolu od začátku. Je pro nás bez nadsázky nejdůležitějším člověkem, co se hendikepu Aničky týká. Bez ní, respektive bez služby rané péče, bychom byli vysloveně v pasti. Spoustu věcí si samozřejmě dokážu najít, vyhledat, domyslet, ale pořád jsou věci, které bez praxe a zkušeností získat nejdou. Tím pádem je pro mě zkušená poradkyně ten nejrelevantnější zdroj informací a podpory, který můžu mít. Zároveň vidím, jak dokáže s Aničkou pracovat. Umí jí zaujmout na první dobrou, tuší dopředu, jaké reakce můžou nastat, a vlastně ji nic nepřekvapí. Poradkyně je pro mě důležitá i v tom, že jí můžu svěřit cokoli, co se Aničky týká, a vím, že jsou mé obavy, pocity v bezpečí. Vím, že mě neodsoudí, ale nabídne vždy nějakou pomoc, radu… Všem rodinám, které se v podobné situaci ocitnou, bych přála, aby je to nedostalo jako rodinu na kolena. Protože si myslím, že k tomu není důvod. Že všechno má řešení, a nakonec i barvy:-) A že dítě potřebuje hlavně fungující zázemí. Přeji, aby rodiče táhli za jeden provaz, aby se kvůli dítěti s postižením nestranili lidí. Doporučuji kontaktovat ranou péči proto, že přináší do rodin obrovskou podporu a klid. Dává informace, které rodiny nedostanou ani od lékařů, ani od učitelů. Konkrétně pro nás je to TOP služba, ale těžko se to popisuje, dokud to člověk nezažije napřímo,“ uzavírá maminka.

 

Máte-li pochybnosti o správném vývoji vašeho dítěte, kontaktujte Společnost pro ranou péči: ostrava@ranapece.cz; tel. 774 567 236; www.ranapece.cz/ostrava/. Ranou péči podporuje také město Frýdek-Místek, v roce 2023 ji podpořilo částkou 40 000 Kč.

 

Společnost_pro_ranou_péči_Ova_info_o_službě_logo.jpg