hero.jpg
Osoby se zdravotním postižením

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Děti, mládež a rodina

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Osoby sociálně vyloučené a sociálním vyloučením ohrožené

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit

Na problémy nejste sami!

Každý z nás se může dostat do složité životní situace a neví si rady, jak svou situaci řešit, díky nám na to nejste sami! Naši odborní poradci jsou tu od toho, aby Vám pomohli-bezplatně a diskrétně. 

Na naši poradnu se nejčastěji obracejí lidé, kteří se potýkají s dluhy a exekucemi a neví si rady se svou situací, mají spoustu nevyjasněných otázek.

Obdobně na tom byla klientka paní K. Paní K. je seniorka a má dluhy z minulosti, které jsou nyní vymáhány exekučně. Paní K. má pouze starobní důchod a žije v domě s pečovatelskou službou. Dokud pracovala, snažila se exekuce splácet, nyní však již není schopná vzhledem k věku a zdravotnímu stavu pracovat a exekuce dál běží, aniž by něco splácela. Vzhledem k nízkému starobnímu důchodu nejsou prováděny ani srážky z příjmu. Exekutoři jí nyní volají a hrozí mobiliární exekucí. Klientka má strach, že jí zabaví všechny její věci. To však exekutor nemůže, nemůže zabavit věci, bez kterých se nelze v běžném životě obejít, tedy věci, které vy nebo členové vaší rodiny nezbytně potřebujete k uspokojování svých potřeb anebo k práci. Zároveň nemůže exekutor zabavit věci, jejichž prodej by byl nemorální.

Pro všechny, kteří se stejně jako paní K. obávají návštěvy exekutora, je tady stručné shrnutí toho, co exekutor v domácnosti dlužníka nesmí zabavit:

  • Obvyklé vybavení domácnosti (pokud jeho hodnota nepřesahuje běžnou cenu)

např. postel (včetně přikrývka a ložního prádla), stůl, židle, kuchyňská linka (včetně nádobí a kuchyňského náčiní, lednička, sporák či vařič, pračka, vytápěcí těleso-přímotop, kamna včetně paliva

  • Běžné oblečení (včetně prádla a bot)
  • Zdravotní pomůcky a zdravotnické potřeby
  • Domácí zvířata
  • Dětské hračky, školní potřeby a studijní a náboženská literatura
  • Hotovost do výše 9 720 Kč (pro rok 2023)
  • Snubní prsteny, osobní písemnosti, rodinné fotografie

!POZOR! Exekutor může zabavit:

  • Televizi
  • Počítač, tablet, fotoaparát
  • Umělecká díla, šperky (s výjimkou těch, kde by to bylo v rozporu s morálními pravidly)

Potřebujete se také poradit? Ať už je to z oblasti dluhové problematiky, oblasti bydlení a sociálních dávek, spotřebitelských či pracovních práv – ve všech těchto oblastech poskytujeme bezplatné odborné sociální poradenství.

Neváhejte se na nás obrátit, jsme tady pro Vás! Jsme tady od toho, abychom Vám poskytli informace, rady a pomoc ve formě sepisování různých písemností např. návrhů na rozvod či úpravě péče k nezletilým dětem, žádosti o splátkové kalendáře, návrhy na zastavení či odklad exekuce. Rozebereme s Vámi Vaši celkovou situaci a provedeme celým procesem, jak jí řešit.

Tým občanské poradny při Centru nové naděje, Palackého 129, Frýdek-Místek

Tel. 773 173 604, e-mail: obcanskaporadna@cnnfm.cz