hero.jpg
Osoby se zdravotním postižením

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Děti, mládež a rodina

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Osoby sociálně vyloučené a sociálním vyloučením ohrožené

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit

Není to „jen“ doprovod, je to podpora…

Návštěva úřadu, vyšetření u lékaře, hledání zaměstnání… Že se zdají být tyto úkony jednoduché? Zdání klame. Denně se v rámci našich služeb, poskytovaných Charitou Frýdek-Místek, setkáváme s klienty, kteří postrádají něčí podporu právě v průběhu těchto „obyčejných“ jednání. Co se zdá být pro některé snadné, je pro ně něco tak vzdáleného, jako světlo na konci tunelu, na které nelze dosáhnout.

O to, jak to vnímá sám klient, se podělila pracovnice střediska ZOOM, sociální rehabilitace, Lucie Dodová. „Někteří z našich klientů podobná jednání nezvládají a musí tak překonávat spoustu překážek. Úředník či lékař je zahrne různými informacemi, kterým nerozumí, a následně je odkazuje na jiné instituce nebo zdravotnická zařízení. Klienti jsou poté zahlceni velkým množstvím informací a různými úkoly, se kterými již neumí dále nakládat. Lidé s duševním onemocněním mají obvykle bolavou duši, která v těchto a podobných situacích může upadat do depresí.“.

Naše podpora se zaměřuje na zorientování se nejen v prostoru, ale také v získaných informacích. Pocit bezpečí, uznání a respektu. Dodání jistoty a motivace. Právě k tomuto klienty vedeme. Stávají se tak soběstační, klidnější a šťastnější.

A kde bereme tu jistotu, že tomu tak skutečně je/ má to smysl a není to jen naše domněnka? „Zpětná vazba, které se mi poté dostává nejen od klienta, ale také od orgánů, se kterými jednáme, je pro mě velmi cennou zkušeností. Vždy mě totiž utvrdí v tom, že doprovod není „méně významnou“ službou, oproti těm ostatním…“, pokračuje pracovnice Lucie. Tento výrok utvrzují povzbudivá slova, kterých pracovnice obdržela od ošetřujícího lékaře při posledním doprovodu klienta: „Vnímám důležitost vaší práce a myslím, že vaše podpora by mohla pomoct daleko více klientům, kteří za mnou dochází.“

Jsme rádi, že můžeme tuto formu pomoci poskytovat a zároveň i dále rozvíjet. Těmito krůčky se nám totiž daří klienty posouvat životem kupředu.

 

Tereza Staroščáková

Charita Frýdek-Místek