hero.jpg
Osoby se zdravotním postižením

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Děti, mládež a rodina

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit
Osoby sociálně vyloučené a sociálním vyloučením ohrožené

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Quis, tempore?

Zobrazit

Senioři ČR - Suchou nohou přes La Manche

 

Už je pro nás seniory, a jistě nejen pro nás, dlouho klid a omezení mnoha aktivit. Celý rok jsme nuceni tlumit široké aktivity frýdeckomísteckých seniorů. Uzavřeli jsme veškeré činnosti v Centru aktivních seniorů. Když jsme před rokem a půl náš nový stánek otevírali, s velkým elánem jsme se pustili do vzdělávání, zájmových kroužků, cvičení, kulturních a zábavních akcí. Přicházely nové a velmi slibné náměty na činnost. Některé se dařilo realizovat, ale mnohé zůstaly jen na úrovni představ a plánů. Přišla pandemie a stop stav. 

Snažíme se udržet naše seniory v aktivitě a naději alespoň nějakými přípustnými akcemi. S velkým nadšením jsme se připojili k celostátní akci „La Manche na suchu“. Netušíme sice zda si organizátoři již sedmého ročníku uvědomili jednu věc. Jejím pořádáním se trefili právě do letošního padesátého výročí, kdy náš známý otužilec a dálkový plavec František Venclovský, jako první Čech, přeplaval na konci července tento průliv. Jeho provolání při vystupování na pevninskou půdu „Já su tak ščastné“ se stalo historickým bonmotem.

Padesát šest našich seniorských turistů se v únoru zapojilo do této akce. Nešlo v pravém smyslu o závod, ale o to zvítězit nad svou pohodlností a udržet kondici pro lepší časy. Vytvořily se dva kluby, jejichž úkolem bylo přejít každý v úhrnu nejméně 34 km, což je šířka La Manche. Jedním byli senioři-sokoli s ambasadorkou Jiřinou Hrůzkovou, účastníky v druhém klubu byli ostatní senioři naší organizace s ambasadorem Jaroslavem Obrem. Osm borců ušlo během nejkratšího měsíce roku více než 140 km, Iva Ondříčková dokonce 182 km. Vyhodnocení celé akce za naši organizaci přináší další překvapivé údaje. Celkem jsme ušli 3397 km, na jednoho účastníka připadá v průměru 61 km a kanál jsme suchou nohou přešli 100krát!

Věříme, že pro mnohé další, a nejen seniory, to bude inspirací a příkladem. Obvyklé cíle vycházek jsou v této době sice zavřené, ale máme pro vás dobrý tip.  V Centru aktivních seniorů jsou „Velikonoce za sklem“.

 

Jaroslav Obr, Vítězslav Kavka, Dalibor Kališ

Městská organizace Senioři ČR